Formát prezentácií (20×20) bol vynájdený dvojicou architektov – Astrid Klein a Markom Dythamom, zakladateľmi kancelárie Klein Dytham Architecture. Prvá PechaKucha Night sa konala v Tokiu v priestoroch SuperDeluxe, vo februári 2003. Klein Dytham Architecture naďalej organizujú a podporujú globálnu sieť PechaKucha Night a zodpovedajú za dramaturgiu eventov PechaKucha Night Tokio.
Pretože architekti zvyknú rozprávať veľa a zdĺhavo! Dajte mikrofón do ruky architektovi alebo inej kreatívnej osobe a ste lapení na hodiny!
PechaKucha Night sú neformálne a zábavné stretnutia, kde kreatívni ľudia verejne zdieľajú svoje nápady, prácu, myšlienky, zábery z dovolenky, skutočne hocičo – vo formáte 20×20.
Každý PechaKucha Night event prevádzkuje jeden organizátor v danom meste. PKN nie je primárnou pracovnou náplňou tohto lokálneho organizátora, eventy pripravuje hlavne pre zábavu, inšpiráciu a jednoducho pre to, že ho to baví. Ich profesionálnym zázemím sú predovšetkým tvorivé odbory. Lokálni oranizátori sú zväčša podporovaní veľkým tímom dobrovolníkov – pri PKN platí, čím viac pomocných rúk, tým lepšie. Globálna sieť PechaKucha je riadená a dotovaná Klein Dytham Architecture. Bratislavské vydanie ako prvé slovenské organizovalo od roku 2008 oz punkt. Od roku 2016 licenciu bratislavského organizátora prevzalo OZ Soyart.
Klein Dythan Architecture nikdy nikoho nevyzvali, aby organizoval PechaKucha Night. Mestá ich sami žiadajú o poskytnutie licencie. KDA pôvodne plánovali zoranizovať PKN ako jednorazovú akciu, no publikum sa dožadovalo ďalších vydaní. Po 3 rokoch a 30 zorganizovaných eventov len v Tokiu, začali niektorí diváci uvažovať o tom, že by bolo skvelé priniesť PKN aj do ich mesta. Patrí aj Vaše mesto do globálnej siete PechaKucha Night? Ak nie, a myslíte si, že máte všetky predpoklady na organizovanie PKN eventov, kontaktujte KDA pre viac informácií.
Mnoho ľudí si povie „ahá, takže vy ste vlastne miestny TED!“ Je to milý kompliment, ale nie je pravda. TED je skvelý, ale v mnohom sa od formátu PechaKucha líši. TED je „top down“ a PechaKucha „bottom up“. TED predstavuje expertov, na PechaKucha Night môžu vystúpiť aj bežní ľudia, ktorí sú ochotní sa s publikom podeliť o svoje neuveriteľné príbehy.
To je dobrá otázka. Všetci už počuli o takzvaných „výťahových rečiach“ – prezentáciách natoľko krátkych, že ste schopní ich predniesť počas jazdy výťahom. Formát 20 sekúnd x 20 obrázkov trvá o niečo dlhšie, ale cieľ zostáva rovnaký: krátko a stručne prezentovať vybranú tému. Pokiaľ vieme, PechaKucha bol prvý formát, ktorý stanovil limit rovnakého počtu obrázkov a sekúnd, pričom prezentácia beží automaticky. PechaKucha formát neumožňuje prezentujúcemu požiadať o ďalší slide alebo vrátiť sa späť.
Na živote strávenom v online sociálnych sieťach nie je nič sociálne. Odíďte preto spred Vašich monitorov a príďte sa pozrieť na živý večer – so skutočnými ľuďmi, živou diskusiou, dobrým pivom a tvorivou zábavou. Toto je ozajstná sociálna sieť – my všetci.
Všetky informácie o aktuálnych vydaniach vždy nájdete tu na našom webe, na Facebooku a v newslettri.
PechaKucha Night je ochrannou známkou z dôvodu ochrany a saturácie všetkého úsilia a tvrdej práce lokálnych PechaKucha organizátorov a súčasne celej globálnej siete. PechaKucha Night má predovšetkým mať ZMYSEL, nie generovať zisk.
Áno, je to skvelý formát pre predstavenie projektov a prezentácií v škole, či pre interné stretnutia v kancelárií. V týchto prípadoch môžete voľne používať formát 20×20. Ak ho však chcete použiť v kontexte aktivít, ktoré sú určené verejnosti alebo sú medializované, žiadame Vás, aby ste nás kontaktovali pre bližšie informácie. Radi pre Vás pripravíme špeciálne vydanie PKN ako sprievodné podujatie Vašich aktivít.
PechaKucha Night vymysleli architekti Astrid Klein a Mark Dytham, ktorí ju spolu s tímom Klein Dytham Architecture šíria ďalej. Kancelária KDA podporuje chod a globálnu sieť PechaKucha posledných 10 rokov, hradí presonálne náklady svojho tímu a hlavnej webovej stránky. Náklady spojené s realizáciou bratislavských vydaní pokrývame vďaka podpore našich ctených donorov a partnerov.
Klein Dytham Architecture a miestny organizátor spoločne uzavrú jednoduchú zmluvu, ktorej predmetom je výhradná licencia pre organizovanie PechaKucha Night akcií v danom meste. Nevznikajú tak spory a súperenie. PKN si vyžaduje pomerne dosť oranizačnej práce, čím väčší tím ľudí, tým lepšie, preto je priaznivejšie, keď sa každé mesto koncentruje na jeden event. KDA organizujú v Tokiu jeden event mesačne, náročnosť príprav preto vedia z vlastnej skúsenosti potvrdiť. Licencia PKN je bezplatná a aktualizuje sa každý rok. Mesto, ktoré chce byť uznané ako aktívny organizátor, musí zorganizovať minimálne 4 eventy ročne, iba tak získa PKN licenciu na ďalší rok.
Ak žijete v oblasti, kde sa eventy PechaKucha Night neorganizujú, alebo len jednoducho chcete zažiť atmosféru prezentácií ľudí z ďalších svetových miest, môžete okrem toho nášho navštíviť aj globálny archív prezentácií z celého sveta.
Dobré PechaKucha prezentácie sú tie, ktoré objavujú nečakané – talenty alebo nápady. Niektoré PechaKucha prezentácie rozprávajú skvelé príbehy o projektoch alebo cestovaní. Niektoré z nich sú neskutočne osobné, či neuveriteľne zábavné. Spája ich však to, že sú veľmi rôznorodé. PKN možno prirovnať k bonboniére, ktorá s každým kúskom prináša nový zážitok.
Kľúčom k dobrej prezentácií je rozprávanie o tom, čo máte radi. Veľa ľudí používa PechaKucha formát na prezentáciu výsledkov zo svojich najnovších kreatívnych projektov alebo práce. Ľudí, ktorých oslovíme, aby na PechaKucha Night evente prezentovali, vždy vyzývame, aby prv než si to skúsia naživo, spoznali, o čom PKN vlastne je. PKN môžu navšítiviť osobne alebo si môžu pozrieť video-záznam z predchádzajúcich eventov. Následne ich nič neprekvapí a zo svojej prezentácie budú mať dobrý pocit.
Na PKN môže prezentovať KAŽDÝ – v tom je krása týchto eventov. Dcéra Astrid Klein prezentovala, keď mala 5 rokov (hovorila o svojich kresbách) a mama Marka Dythama prezentovala ako 69 ročná (o tom, ako vyrába svadobné torty).
PechaKucha Nights sa konajú väčšinou v priestoroch s barom. Eventy sa však konali už aj v reštauráciách, kluboch, pivárňach, záhradách, rodinných domoch, štúdiách, na univerzitách, v kostoloch, vo väzniciach (nepoužívaných), na plážach, v bazénoch, či dokonca v lome. PechaKucha Night Bratislava sa snaží upozorňovať na špecifickú mestskú architektúru – uplynulé eventy sa konali napríklad v banketovej sále bývalého hotela Kyjev, industriálnych priestoroch Cvernovka, cirkusovom šapite, bývalom kine, či legendárnom hudobnom klube.
Počas toho, ako sa PechaKucha Night koná na stále viac a viac miestach vo svete, KDA zistili, že vo väčšine týchto miest (nielen v Tokiu), chýba priestor, určený pre ľudí, ktorí chcú voľne a bez obmedzení prezentovať a zdieľať svoju prácu. Ak ste práve absolvovali štúdium na vysokej škole a úspešne realizovali svoj prvý projekt v praxi, kde môžete ukázať výsledky svojej práce? Pravdepodobne nebude jednoduché publikovať ich v časopise a na to, aby ste zorganizovali výstavu alebo štandardnú prednášku, Vám chýba dostatočný materiál. PechaKucha je však ideálnou platformou na prestavenie a zdieľanie výsledkov Vašej práce.
PechaKucha 20×20 je jednoduchý formát prezentácie, počas ktorého prezentujúci komentuje 20 obrázkov, každý z nich po 20 sekúnd. Prezentácia beží automaticky, prezentujúci nemá možnosť ovplyvniť čas, ani meniť už odsúhlasené poradie snímkov.